Dolga življenjska doba in nizki stroški vzdrževanja sta pomembni prednosti masivne hiše, zgrajene iz porobetona Ytong – energijsko učinkovitega materiala, ki zagotavlja kakovostno in trajnostno gradnjo. V primeru naravnih ujm pa so takšne hiše odpornejše na škodo, ki jo povzroča voda
Zidaki z odlično toplotno izolativnostjo
Če se odločate za klasično gradnjo masivne hiše, boste zagotovo prišli do točke, ko boste izbirali med klasično opeko in porobetonom. Masivne hiše niso samo energijsko učinkovite, učinkoviteje se spopadajo tudi s podnebnimi spremembami, ki smo jim priča v zadnjih letih. Glavna značilnost materiala Ytong je njegova odlična toplotna izolativnost, ki omogoča gradnjo kakovostnih nosilnih zunanjih zidov, kot tudi notranjih zidov in predelnih sten. Masivna gradnja še vedno ostaja sinonim za kakovost in obstojnost objekta, pomembna pa je tudi z vidika trajnosti.
Vzdrževanje masivne zidane hiše ob naravni ujmi
Letni stroški vzdrževanja masivne zidane hiše so lahko minimalni, če je hiša projektirana in zgrajena kakovostno. V primeru nepredvidenih vremenskih pojavov so notranji prostori pred vdorom vode veliko bolje zaščiteni kot pri montažno grajenih objektih. V Sloveniji se je na primer v zadnjih letih veliko lastnikov hiš soočalo s poškodovano strešno kritino. Sanacije so se morali lotiti zelo hitro, da bi se izognili škodi in dodatnim stroškom sanacije v notranjih bivalnih prostorih.
Problem predstavljata predvsem voda, ki namoči sloje strešne konstrukcije, kot so toplotna izolacija in lesena podkonstrukcija, ter posledični vdor vode v bivalne prostore. V kolikor je bila hiša masivno zgrajena z Ytong gradbenim sistemom, ki vključuje tudi medetažno konstrucijo iz porobetona, so bili spodnji bivalni prostori še vedno ustrezno zaščiteni pred vdorom vode. Ytong strop namreč predstavlja monolitno ločnico med notranjim in zunanjim okoljem, kar pomeni, da pri morebitni poškodbi kritine dodatno zaščiti spodnje bivalne prostore in voda vanje ne more vdreti.
Sanacija zidu masivne zidane hiše ob poplavah
V primeru poplav je sanacija masivne zidane hiše zagotovo precej manj obsežna kot pri montažno grajenih hišah, kjer je potrebno v primeru vdora vode zamenjati celoten konstrukcijski element z napeljavami in izolacijo vred. Zidovi masivne hiše se namreč lahko po nekem času sami posušijo, pri tem pa ohranijo tudi stabilnost. Razlika v stroških sanacije masivno zidane hiše ali montažno grajene hiše v primeru poplave ali le počene vodovodne cevi je lahko izjemno velika, zato je dobro premisliti, koliko ste kot investitor pripravljeni odšteti za morebitno adaptacijo.
Trajnostna gradnja masivne hiše
Poleg prednosti na področju energetske učinkovitosti je pomemben vidik masivne gradnje tudi izbira trajnostnih gradbenih materialov, torej takšnih, ki so trajnostno proizvedeni in ki tudi po uporabi ne bodo obremenjevali okolja. Največja prednost masivne gradnje pred montažno je zagotovo življenjska doba objekta, saj masivni gradbeni materiali z leti ne izgubljajo na svojih lastnostih. Prav tako, kot je možno reciklirati leseno montažno hišo, je mogoče v celoti reciklirati tudi porobetonske zidake, saj so izdelani iz mineralnih surovin.
Hitra gradnja masivne hiše
Gradnja z zidaki iz probetona je relativno suha, saj se za lepljenje zidakov uporablja tankoslojna lepilna malta v minimalnem nanosu. Objekt torej za sušenje ne potrebuje toliko časa, kot ob uporabi običajne malte pri opečnati gradnji. Prav tako na hitrost gradnje vpliva sama velikost zidnih blokov. Pri Ytongu smo že pred časom predstavili velikofromatne sisteme za gradnjo (Ytong Jumbo bloke), ki so kar trikrat večji od običajnih. S pomočjo žerjava je takšna gradnja hiše za kar polovico hitrejša, z manj delovne sile pa privarčujemo tudi pri stroških dela. V dobrih vremenskih razmerah se je v Ytong hišo mogoče vseliti že par mesecev po izgradnji konstrukcije.